Preskoči na glavni sadržaj

Digitalne kompetencije nastavnika glazbenih škola u Republici Hrvatskoj

Martina Mičija Palić

Glazbena škola Zlatka Balokovića, Zagreb

Glazbene, likovne i vizualne umjetnosti u obrazovanju


Izvorni znanstveni rad

Sažetak

Dionici glazbeno-obrazovnog sustava u proteklom su razdoblju u značajnoj mjeri upućeni na korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) u nastavi glazbe, a preduvjet tome zapravo je posjedovanje i unapređivanje tzv. digitalnih kompetencija. Stoga je cilj ovoga rada determinirati razinu digitalnih kompetencija nastavnika glazbenih škola u Republici Hrvatskoj uzimajući kao polazište Europski okvir digitalnih kompetencija za obrazovatelje (DigCompEdu) i Okvir za digitalnu kompetenciju korisnika u školi: učitelja/nastavnika i stručnih suradnika, ravnatelja i administrativnoga osoblja koji je nastao u okviru projekta e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. Za potrebe ovoga istraživanja kreiran je upitnik u okviru kojega su nastavnici glazbenih škola (N = 141) procijenili svoje digitalne kompetencije u pet kategorija: informacijska i podatkovna pismenost, komunikacija i suradnja, kreiranje sadržaja, sigurnost te rješavanje problema. Rezultati su pokazali da se većina nastavnika smatra tzv. samostalnim korisnicima, ali zamijećena je i nužnost daljnje edukacije i usavršavanja njihovih digitalnih kompetencija.

Ključne riječi

DigCompEdu; glazba; glazbeno-obrazovni sustav; informacijsko-komunikacijska tehnologija (IKT); nastavnici


Uvod

            Zastupljenost informacijsko-komunikacijske tehnologije u svakodnevnom životu u velikoj se mjeri reflektira i na njezinu sve značajniju implementaciju u obrazovnom sustavu. Ovaj je proces naročito pospješen utjecajem pandemije COVID-19 kada je uslijed sveopće obustave kontaktne nastave cjelokupan rad obrazovnog sustava migrirao u virtualni prostor (usp. Mičija Palić, 2021). U takvim su okolnostima pred sve dionike nastavnog procesa postavljeni brojni izazovi, od kojih su se najzahtjevnijima pokazali oni digitalne prirode. Zahvaljujući zadovoljavajućoj razini digitalnih kompetencija pojedinih nastavnika, roditelja i učenika, virtualna nastava održavala se poprilično kontinuirano, uz realna ograničenja koja donosi u usporedbi s kontaktnom nastavom, a virtualizacija obrazovanja na svim razinama, doprinijela je i digitalnom opismenjavanju društva u cjelini. Ipak, pojedini su dionici obrazovnog sustava pokazali nedovoljnu spremnost za korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije u realizaciji nastave na daljinu, što je prouzročeno među ostalim i nedovoljnom razinom digitalnih kompetencija.

S obzirom da je provođenje nastave na daljinu u Republici Hrvatskoj koincidiralo s implementacijom projekta e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće (CARNET, 2019), dionici obrazovnog sustava u velikoj su mjeri imali značajnu podršku za „digitalni zaokret“ (Camlin i Lisboa 2021, str. 129) u provođenju nastave na daljinu. Pritom su digitalne kompetencije nastavnika bile preduvjetom ostvarenja ciljeva i ishoda nastave (Caena i Redecker, 2019; Pahljina Reinić, Rončević Zubković i Kolić Vehovec, 2020). S obzirom da se digitalne kompetencije smatraju „temeljnim kompetencijama za cjeloživotno obrazovanje“ (Müller i Varga, 2019, str. 28) u ovom se radu nastojalo istražiti razinu digitalnih kompetencija nastavnika glazbenih škola, jer se radi o tematici koja je slabo istražena, a vrlo značajna u kontekstu unapređenja procesa virtualizacije nastave glazbenih škola.

Za determiniranje razine digitalnih kompetencija nastavnika korišteni su već postojeći referentni okviri: Europski okvir za digitalne kompetencije građana, tzv. DigComp (Ferrari, 2013), zatim Europski okvir digitalnih kompetencija za obrazovatelje, tzv. DigCompEdu (Redecker, 2017) i Okvir za digitalnu kompetenciju korisnika u školi: učitelja/nastavnika i stručnih suradnika, ravnatelja i administrativnoga osoblja (Žuvić, Brečko, Krelja Kurelović, Galošević i Pintarić, 2016). Pritom se okvir za samoprocjenu općih digitalnih kompetencija DigComp sastojao od 21 kompetencije podijeljene u pet kategorija: Informiranje i podatkovna pismenost, Komunikacija i suradnja, Kreiranje digitalnog sadržaja, Sigurnost i Rješavanje problema. Drugi referentni okvir specificiran za obrazovatelje DigCompEdu sadržavao je 11 kompetencija podijeljenih u tri kategorije: Poučavanje i učenje uz primjenu digitalnih tehnologija, Rad u školskom okruženju i Profesionalno obrazovanje i cjeloživotno učenje (Žuvić i sur., 2016, str. 94–97). Uporaba navedenih referentnih okvira za istraživanje digitalnih kompetencija nastavnika glazbenih škola omogućila je i kontekstualizaciju rezultata istraživanja u odnos sa saznanjima o istraživanju obrazovanja u Europi (European Commission, 2019).


Metodologija

Cilj i problemi istraživanja

            Uzimajući u obzir značaj digitalnih kompetencija u suvremenoj društvenoj interakciji i sve veću zastupljenost informacijsko-komunikacijske tehnologije u obrazovnim procesima, ovim se istraživanjem nastojalo determinirati razinu digitalnih kompetencija nastavnika glazbenih škola u Republici Hrvatskoj. S tim je ciljem razmatrano pet istraživačkih problema:

  1. Kako nastavnici glazbenih škola procjenjuju razinu svojih digitalnih kompetencija prema referentnim okvirima DigComp i DigCompEdu?
  2. Postoji li korelacija između samoprocjene digitalnih kompetencija nastavnika i njihove dobi, spola, godina radnog staža i zvanja (mentor, savjetnik, izvrsni savjetnik i dr.)?
  3. Kolika je zastupljenost korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavi?
  4. Na koji su način nastavnici glazbenih škola stekli svoje dosadašnje digitalne kompetencije?
  5. Smatraju li nastavnici da postoji potreba za dodatnom edukacijom za stjecanje digitalnih kompetencija?


Instrument i provedba istraživanja

Kao teorijsko polazište ovoga istraživanja korišteni su postojeći referentni okviri za digitalne kompetencije; Europski okvir za digitalne kompetencije građana (DigComp), Europski okvir digitalnih kompetencija za obrazovatelje(DigCompEdu) i Okvir za digitalnu kompetenciju korisnika u školi: učitelja/nastavnika i stručnih suradnika, ravnatelja i administrativnoga osoblja (Žuvić i sur., 2016), koji je nastao u okviru projekta e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (CARNET, 2018). Po uzoru na smjernice navedenih referentnih okvira kreiran je i upitnik namijenjen za samoprocjenu digitalnih kompetencija nastavnika glazbenih škola. Upitnik je bio dostupan u digitalnom obliku, a sastojao se od 13 pitanja, od kojih su neka bila vezana uz sociodemografske pokazatelje, radni status i zvanje ispitanika. Također, ispitivalo se i predznanje sudionika istraživanja o korištenju informacijsko-komunikacijske tehnologije, a zatim su ispitanici procijenili svoje digitalne kompetencije prema pojedinim subskalama DigComp i DigCompEdu referentnih okvira. Istraživanje je provedeno u razdoblju od listopada 2021. do kraja siječnja 2022. godine, a prikupljeni podaci obrađeni su u računalnom programu IBM Statistics 25, čime smo dobili i odgovore na istraživačka pitanja. Izračunati su Cronbach Alpha koeficijenti pouzdanosti za skale DigComp i DigCompEdu te su rezultati pokazali visoke i vrlo visoke koeficijente pouzdanosti, koji potvrđuju opravdanost korištenja cjelovitih skala kao i njihovih subskala u daljnjim analizama (Tablica 1).


Tablica 1. Pouzdanosti skala općih digitalnih kompetencija (DigComp) i digitalnih kompetencija u obrazovanju (DigCompEdu)

SKALA

RAZINA VARIJABLE

α

Opće digitalne kompetencije

 

Cjelovita skala DigComp

.96

1. Informiranje i podatkovna pismenost

.88

2. Komunikacija i suradnja

.92

3. Kreiranje digitalnog sadržaja

.83

4. Sigurnost

.90

5. Rješavanje problema

.91

Digitalne kompetencije u obrazova-nju

Cjelovita skala DigCompEdu

.95

1. Poučavanje i učenje uz primjenu digitalnih tehnologija

.93

2. Rad u školskom okruženju

.85

3. Profesionalno obrazovanje i cjeloživotno učenje

.81






Uzorak

Uzorak ispitanika (N = 141) sačinjavaju nastavnici glazbenih škola diljem Republike Hrvatske. Više od trećine ispitanika je u dobi između 40 i 50 godina (35,5%) te po oko četvrtina u dobi od 30 do 40 (24,8%) i od 50 do 60 godina (22,7%). Ponajviše su u stručnom zvanju nastavnika (61%), dok je 14,9% mentora, 20,6% savjetnika te 2,1% izvrsnih savjetnika. Po jedna trećina sudionika ima 10 do 20 (33,3%) i 20 do 30 godina staža (31,9%), a podjednaki udio do 5 (12,1%), 6 do 10 (12,8%) ili više od 30 godina staža (9,9%).

 

Rezultati istraživanja

Prije provjere postavljenih istraživačkih problema detaljno je prikazan uzorak ispitanika te su provjerena deskriptivna obilježja mjerenih varijabli.

 

Deskriptivna obilježja varijabli

U Tablici 2. nalaze se postotci odgovora nominalnih varijabli koji ukazuju na udio pojedinih odgovora ispitanika. Pokazalo se da je oko ¼ ispitanika prije pandemije Covid-19 prisustvovala nekoj vrsti edukacije vezane uz korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije, a oko ⅕ je bila na edukaciji u posljednje 2 godine. Gotovo 90 % ispitanika izjavljuje da su digitalne kompetencije stjecali samostalno, te podjednaki udio od oko ¼ da su ih stjecali pohađanjem edukacija ili tijekom osnovnoškolskog / srednjoškolskog obrazovanja. Najmanje ih je (17 %) digitalne kompetencije stjecalo tijekom studiranja, a više od polovice ispitanika (56 %) osjeća potrebu za dodatnom edukacijom. Što se tiče korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije prilikom pripreme i realizacije nastave glazbe po ⅓ ispitanika izjavljuje da ju koriste u do 10 % ili 10-20 % slučajeva, ⅕ u 20-30% te oko desetina u više od 30 % slučajeva.


Tablica 2. Postoci pojedinih odgovora kod nominalnih varijabli (N = 141)

VARIJABLA

%

Edukacija IKT prije pandemije

28,4

Edukacija IKT u zadnje dvije godine

22,7

Stjecanje digitalnih kompetencija samostalnim učenjem

89,4

Stjecanje digitalnih kompetencija  pohađanjem edukacija / tečajeva / seminara

25,5

Stjecanje digitalnih kompetencija tijekom osnovnoškolskog / srednjoškolskog obrazovanja

29,1

Stjecanje digitalnih kompetencija tijekom studija na fakultetu / muzičkoj akademiji

17,0

Potreba za dodatnom edukacijom

56,0

Korištenje IKT do 10 %

34,0

Korištenje IKT od 10% do 20%

33,3

Korištenje IKT od 20% do 30%

21,3

Korištenje IKT više od 30%

11,3


U Tablici 3. prikazana su deskriptivna obilježja ordinalnih varijabli koja pokazuju da se sve distribucije mjerenih varijabli statistički značajno razlikuju od normalne raspodjele. Iako mjere zakrivljenosti nisu izražene i u granicama su normale, broj ispitanika nije dovoljan da bi se uz značajna odstupanja od normaliteta distribucija Kolmogorov-Smirnov testom primjenjivala parametrijska statistika. Stoga je u daljnjoj obradi korištena neparametrijska obrada podataka.

Tvrdnje u navedenoj tablici ispitanici su procjenjivali na skali od 1 do 3 pri čemu je: 1 – temeljni korisnik; 2 – samostalni korisnik i 3 – iskusni korisnik. Rezultati pokazuju da da se najvišima procjenjuju kompetencije: Pregledavanje, pretraživanje i filtriranje podataka, informacija i digitalnih sadržaja i Poštovanje pravila ponašanja u digitalnom okruženju, koje se jedine nalaze u kategoriji iskusni korisnik. Sve ostale digitalne kompetencije procijenjene su unutar kategorije samostalni korisnik (srednja ocjena > od 1,4 i < od 2,5).


Tablica 3. Deskriptivna obilježja ordinalnih varijabli odnosno tvrdnji iz DigComp i DigCompEdu skala (N=141)

VARIJABLA

M

C

D

SD

Skew.

Kurt.

p(KS)

Pregledavanje, pretraživanje i filtriranje podataka, informacija i digitalnih sadržaja

2,5

3,0

3,0

0,68

-0,94

-0,33

,00

Vrednovanje podataka, informacija i digitalnih sadržaja

2,3

2,0

2,0

0,71

-0,43

-0,95

,00

Upravljanje podacima, informacijama i digitalnim sadržajima

2,2

2,0

2,0

0,71

-0,36

-0,96

,00

Komuniciranje korištenjem digitalnih tehnologija

2,4

3,0

3,0

0,67

-0,81

-0,46

,00

Dijeljenje podataka, informacija i sadržaja digitalnim tehnologijama

2,4

3,0

3,0

0,66

-0,76

-0,48

,00

Sudjelovanje u društvu korištenjem digitalnih tehnologija

2,2

2,0

3,0

0,74

-0,43

-1,06

,00

Suradnja putem digitalnih tehnologija

2,2

2,0

2,0

0,73

-0,35

-1,03

,00

Poštovanje pravila ponašanja u digitalnom okruženju

2,5

3,0

3,0

0,65

-0,91

-0,26

,00

Upravljanje digitalnim identitetom

2,1

2,0

2,0

0,70

-0,21

-0,95

,00

Kreiranje digitalnih sadržaja

1,9

2,0

2,0

0,74

0,14

-1,16

,00

Integriranje i razrada digitalnih sadržaja

1,9

2,0

2,0

0,73

0,20

-1,07

,00

Razumijevanje autorskog prava i licenci

1,9

2,0

2,0

0,76

0,13

-1,23

,00

Programiranje

1,2

1,0

1,0

0,43

2,12

3,81

,00

Zaštita uređaja

1,6

1,0

1,0

0,70

0,68

-0,73

,00

Zaštita osobnih podataka i privatnosti

1,8

2,0

2,0

0,71

0,25

-1,00

,00

Zaštita zdravlja i dobrobiti

1,9

2,0

2,0

0,77

0,19

-1,29

,00

Zaštita okoliša

1,9

2,0

2,0

0,78

0,15

-1,33

,00

Rješavanje tehničkih problema

1,6

1,0

1,0

0,67

0,68

-0,62

,00

Identificiranje potreba i pronalaženje tehnoloških rješenja

1,7

2,0

1,0

0,71

0,57

-0,86

,00

Kreativno rješavanje problema korištenjem digitalnih tehnologija

1,9

2,0

2,0

0,77

0,15

-1,29

,00

Prepoznavanje razine digitalnih kompetencija

1,9

2,0

2,0

0,75

0,19

-1,18

,00

Uključivanje digitalne tehnologije u planiranje kurikula

1,9

2,0

2,0

0,77

0,25

-1,27

,00

Izvođenje nastavnog procesa uz primjenu digitalnih tehnologija

2,2

2,0

2,0

0,69

-0,25

-0,88

,00

Primjena digitalnih obrazovnih sadržaja i scenarija učenja u nastavnom procesu

2,1

2,0

2,0

0,73

-0,12

-1,09

,00

Kreiranje digitalnih obrazovnih sadržaja i scenarija učenja u nastavnom procesu

1,9

2,0

2,0

0,75

0,13

-1,19

,00

Dizajniranje okružja za aktivno učenje i stvaranje znanja uz uporabu digitalnih tehnologija

1,8

2,0

1,0

0,76

0,37

-1,19

,00

Praćenje i vrednovanje učenika uz primjenu digitalnih tehnologija

2,1

2,0

2,0

0,74

-0,09

-1,18

,00

Upravljanje organizacijom nastave uz uporabu digitalnih tehnologija

2,1

2,0

2,0

0,76

-0,14

-1,25

,00

Vođenje pedagoške dokumentacije u digitalnom obliku

2,4

3,0

3,0

0,73

-0,70

-0,82

,00

Suradnja s učenicima, nastavnicima i roditeljima u digitalnom okruženju

2,4

2,0

3,0

0,69

-0,60

-0,74

,00

Učenje putem digitalnih tehnologija o uporabi digitalnih tehnologija u nastavi

2,1

2,0

2,0

0,73

-0,18

-1,09

,00

Razmjenjivanje znanja i iskustva o predmetnom području i nastavnoj praksi u virtualnom okruženju

2,1

2,0

2,0

0,72

-0,12

-1,04

,00


Dodatno su izračunati još i skupni rezultati za pojedine subskale u oba upitnika. Iz upitnika za ispitivanje općih digitalnih kompetencija (DigComp) formirane su varijable: Informiranje i podatkovna pismenost, Komunikacija i suradnja, Kreiranje digitalnog sadržaja, Sigurnost i Rješavanje problema, a iz upitnika digitalnih kompetencija korisnika u obrazovanju (DigCompEdu): Poučavanje i učenje uz primjenu digitalnih tehnologija, Rad u školskom okruženju te Profesionalno obrazovanje i cjeloživotno učenje. Dobivene srednje vrijednosti pokazuju da se sve skupne kompetencije nalaze u kategoriji samostalni korisnik, a najvišima se procjenjuju: Informiranje i podatkovna pismenost, Komunikacija i suradnja te Rad u školskom okruženju (Tablica 4).


Tablica 4. Deskriptivna obilježja skupnih rezultata na skalama DigComp i DigCompEdu

upitnik

VARIJABLA

M

C

D

SD

Skew.

Kurt.

p(KS)

Opće digitalne kompe-tencije

1. Informiranje i podatkovna pismenost

2,3

2,3

3,0

0,63

-0,58

-0,71

,00

2. Komunikacija i suradnja

2,3

2,3

3,0

0,58

-0,56

-0,57

,00

3. Kreiranje digitalnog sadržaja

1,7

1,8

1,0

0,55

0,34

-0,80

,00

4. Sigurnost

1,8

2,0

1,0

0,66

0,25

-0,97

,00

5. Rješavanje problema

1,8

1,8

1,0

0,64

0,41

-0,95

,00

Digitalne kompe-tencije u obrazova-nju

1. Poučavanje i učenje uz primjenu digitalnih tehnologija

2,0

2,0

2,0

0,63

0,21

-1,00

,00

2. Rad u školskom okruženju

2,3

2,3

3,0

0,64

-0,48

-0,74

,00

3. Profesionalno obrazovanje i cjeloživotno učenje

2,1

2,0

2,0

0,66

-0,12

-0,92

,00


stoo2.png


2nd International Scientific and Art Faculty of Teacher Education University of Zagreb Conference
Contemporary Themes in Education – CTE2 - in memoriam prof. emer. dr. sc. Milan Matijević, Zagreb, Croatia
The role of digital technology in teacher’s professional development
Abstract


Keywords