Preskoči na glavni sadržaj

Uvodno slovo

Dragi i poštovani kolege i kolegice,

Dobrodošli u naš mali vodič kroz  svijet suvremenog obrazovanja. U vremenu brzih promjena, gdje se tehnologija i društvene norme neprestano razvijaju, naša je odgovornost osigurati da obrazovni sustavi ne samo da odgovaraju na trenutne potrebe, već i da anticipiraju buduće zahtjeve. U tom smislu, cilj naše konferencije bio je okupiti vodeće stručnjake, istraživače, praktičare i donositelje odluka iz različitih područja odgoja i obrazovanja radi rasprave o tome kako pripremiti djecu i mlade za budućnost koja je nepredvidiva, kompleksna i dinamična. Konferencija je tematski bila podijeljena u sedam sekcija: Odgoj i obrazovanje za osobni i profesionalni razvoj, Odgoj i obrazovanje za socijalnu i kulturnu raznolikost, Odgoj i obrazovanje za inovaciju i istraživanje, Odgoj i obrazovanje za održivi razvoj, Odgoj i obrazovanje za digitalnu transformaciju, Važnost umjetničkog obrazovanja za kognitivni, socijalni i emocionalni razvoj djece i mladih te Kineziološka edukacija i sport. U dva dana na konferenciji je sudjelovalo više od 260 sudionika, iz Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Italije, Japana, Kirgistana, Sjeverne Makedonije, Saudijske Arabije, Slovenije i Srbije. Sveukupno je na konferenciji izloženo 185 radova.

Ovaj zbornik nudi uvid u različite aspekte obrazovanja: od važnosti osobnog razvoja do inkluzivnih praksi koje promiču socijalnu pravdu i raznolikost. Neki se radovi dotiču uloge tehnologije u obrazovanju i načina na koje digitalni alati mogu unaprijediti proces učenja i poučavanja. U vremenu kada su online platforme postale neizostavan dio obrazovnog iskustva, važno je razumjeti kako ih najbolje iskoristiti za potporu učenju. Također, jedna od ključnih tema jest razvoj kompetencija potrebnih za uspjeh u 21. stoljeću. Autori istražuju kako možemo poticati kreativnost, kritičko mišljenje, suradnju i poduzetništvo – osobine i vještine koje postaju sve važnije u globaliziranom svijetu, gdje se očekuje da će budući lideri i inovatori biti sposobni snalaziti se u sve složenijim situacijama.

Dva su kriterija po kojima su radovi uvršteni u ovaj zbornik. Prvi je: udovoljavaju to svojom kvalitetom, tj. dobili su po dvije, dvostruko slijepe, pozitivne recenzije. Drugi je: autor(i) su rad prezentirali na Konferenciji i bilo im je dovoljno stalo da ga i napišu u predviđenom roku (čak i u produženom :-).

Vjerujem da će vas ovi  radovi inspirirati i motivirati za daljnja promišljanja i istraživanja o tome kako možemo zajedno raditi na unapređenju obrazovanja za sve.

Non progredi est regredi.

Vidimo se na STOO6 2026. godine.

Predsjednica Programskog odbora konferencije STOO4

Dubravka Miljković, professor emerita

prof.dr.sc. Mario Dumančić

Predsjednik Organizacijskog odbora konferencije STOO4