CiljPromjene istraživanjakoje biose jedogađaju ispitatina prevalenciju aktivnosti slobodnoga vremenaeuropskoj i načineglobalnoj provođenjarazini slobodnogate vremenau studenatanacionalnim ovisnoobrazovnim opolitikama spolusvakodnevno utječu i fakultetu.na Usustave istraživanjuobrazovanja jeodraslih, sudjelovaloprofesionalni 670status studenataandragoga, (461ali studentica),i na određivanje kompetencija koje su im potrebne. Možemo reći da su današnji uvjeti obrazovanja odraslih daleko drugačiji od prveonih do pete godine studija. Uzorkomkoji su bili obuhvaćeni studenti sa šest sastavnica Sveučilištazastupljeni u Zagrebu:prošlome Muzičkadesetljeću. akademijaCjeloživotno (16,4obrazovanje %),u Kineziološkizadnjih fakultetdesetak (17,3godina %),postalo Prirodoslovno-matematičkije fakultetimperativ (17,0uspješnosti %),te Filozofskijedan fakultetod (16,3uvjeta %),opstanka Edukacijsko-rehabilitacijskina fakultetglobalnoj (16,1sceni. %) i Učiteljski fakultet (16,9 %).
DobiveniDanas rezultatikada pokazaliciljana su da se studenti u slobodno vrijeme najčešće druže s prijateljima, opuštaju uz glazbu i surfaju internetom, a najrjeđe rade u udruzi studenata, bave se jogom te idu na ples. Od 42 varijable provođenja slobodnoga vremena kreirano je šest kompozitnih varijabli: Kulturne aktivnosti, Opuštajuće aktivnosti, Elektronički medij i internet, Korisne aktivnosti, Sport te Druženje i izlasci. Utvrđena je statistički značajna razlika u prevalenciji aktivnosti slobodnoga vremena na većini aktivnosti i po spolu i po fakultetu na kojem studenti studiraju. Tako studenticeskupina više odnisu svojih kolega studenata slobodno vrijeme provodepolaznici u Kulturnimneposrednoj aktivnostimablizini (Mžvisokih =učilišta 1,96;nego Mmstanovnici =cijeloga 1,79),svijeta, Opuštajućimmoramo aktivnostimapromišljati (Mžo =nastavi 3,26;na Mmstranim =2,90),jezicima, Korisnimnastavi aktivnostimau (Mžonline =okružju, 2,24; Mm = 2,12) te za Druženjeali i izlaskeo (Mžtrenutačnim =i 3,05;potencijalnim Mmmetodama =i 2,78),postupcima dokkoji studenti višće slobodnogana vremenakreativan koristenačin zadoprinijeti Sportkompetencijama (Mžpojedinca =i 1,98;njegovoj Mmkonkurentnost na =tržištu 2,13).rada. RezultatiUz pokazujusve značajnepromjenjive razlikekomponente u prevalencijiodgoju aktivnostii slobodnoga vremena s obzirom na fakultetobrazovanju na svim kompozitnimrazinama, varijablamajedina osimstalna nakonstanta varijablijest Elektronički medijiučenje i internet.stjecanje Nalaziznanja istraživanjakroz doprinosecijeli boljem razumijevanju provođenju slobodnoga vremena studenata.život.
Koncept cjeloživotnoga obrazovanja pomiče granice obrazovanja koje ne završava s formalnim obrazovanjem i omogućuje promjenu zanimanja, ali i zvanja i nakon formalnoga obrazovanja u odrasloj dobi, kao i stjecanje dodatnih kompetencija. U ovome su radu predstavljene određene kreativne andragoške metode koje su posebice prihvaćene kod populacije mlađih osoba koje su izašle iz redovnoga obrazovnoga sustava, ali se žele prekvalificirati ili dodatno osposobljavati i usavršavati u svome zvanju.
|