TemeljnaU okviru provedenoga istraživanja ispitan je djelatnostodnos odgojno-obrazovnogaizmeđu sustavauvjeta utjecajrada, ugleda nastavničke profesije i zadovoljstva poslom strukovnih nastavnika u zdravstvu. Istraživanje se temelji na cjelokupnidosadašnjim razvoj učenika. Osim obveznoga obrazovanja, obrazovne institucije omogućuju organizaciju slobodnoga vremena učenika izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima. Odabir izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti vođen je individualnim interesima učenikateorijama u kontekstu razvoja vlastitih potencijala i želja. U prostoru izvannastavnih aktivnosti škola nudi sadržaje kojima će se ostvarivati ciljevi i zadatci koje nije moguće ostvariti u redovnoj nastavi osluškujući pritom interese učenika. Uovom području glazbenogakoje obrazovanja,upućuju učenicina imajupovezanost mogućnostzadovoljstvom pohađatiposla izvannastavnes aktivnosti,uvjetima poputrada zbornogai pjevanja,ugledom sviranjanastavničke u orkestrima, folklorne grupe, instrumentalne grupe, plesne grupe.profesije. S druge strane postoje i izvanškolske aktivnosti koje su usmjerene formalnom obrazovanju u glazbenim školama i neformalnom obrazovanju u kulturno-umjetničkim društvima, privatnim podukama, pop-rock školama, različitim vokalnim ili instrumentalnim amaterskim sastavima.
U radu je predstavljeno istraživanje o uključenosti učenika u dodatne glazbene aktivnosti biloobzirom da se onepostojeća provodeistraživanja u Hrvatskoj ne bave eksplicitno zadovoljstvom posla strukovnih nastavnika u zdravstvu, istraživački je cilj ispitati zadovoljstvo poslom strukovnih nastavnika zaposlenih u srednjim školama za medicinske sestre i srednjim školama koje obrazuju različite zdravstvene profile te ispitati povezanost između zadovoljstva poslom strukovnih nastavnika zaposlenih u školikolama ilikoje izvanobrazuju nje.medicinske sestre i u školama koje obrazuju različite zdravstvene profile s uvjetima rada i percepcijom ugleda nastavničke profesije. Istraživanje jese provedenoprovelo 2024.kvantitativnom godine,metodologijom, apomoću sudjelovalianketnoga upitnika namijenjenoga nastavnicima zdravstvene skupine predmeta koji su učenicizaposleni u srednjima školama koje provode obrazovanje medicinskih sestara opće njege/medicinskih tehničara opće njege. Upitnik je sadržavao Instrument za mjerenje zadovoljstva poslom (preuzet od petog do osmog razreda (N = 194). Rezultati istraživanja pokazuju kako 82,5 % učenika rado sudjeluje u satima Glazbene kulture, a od glazbenih sadržaja koji se izvode na nastavi najviše im se sviđa slušanje glazbe (M = 4,13)Ho i pjevanjeAu, pjesama2006.), instrument za procjenu uvjeta rada (Mizrađen =za 3,92).potrebe Što se tiče izvanškolskihistraživanja) i izvannastavnihinstrument aktivnosti,za višemjerenje odpercepcije trećineugleda učenikanastavničke profesije (35,6izrađen %)za svojepotrebe slobodno vrijeme provodi pjevajući u zboru (16,5 %) ili pohađa glazbenu školu (12,4 %)istraživanja). GotovoU sviistraživanju kojije idusudjelovalo na125 dodatnenastavnika glazbenezdravstvene sadržaje u školi ili izvan nje, uživaju u njima ili u potpunosti uživaju u njima. Privatnu poukunjege iz instrumentaRepublike prima 30,9 % učenika, a 21,6 % ih je pohađalo privatni glazbeni studio.
Strukturiranje slobodnoga vremena, bilo u školi ili izvan nje, ovisi o tome koliko škole i društvene zajednice osnažuju takve programe. Uključivanje učenika u bilo koji oblik dodatnoga glazbenog obrazovanja prema vlastitom izboru pridonosi prepoznatljivosti određene skupine u školi, ali i široj društvenoj zajednici. Učinak je sudjelovanja u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima pozitivan. Ako su kvalitetno strukturirane, može se zaključiti da su važne za stjecanja kompetencija učenika prema područjima njihova interesa pružajući im pritom različita iskustva koja pridonose njihovu cjelovitu rastu i razvoju. Hrvatske.
|