IakoKurikuli suumjetničkih apstraktnepredmeta riječi,za uključujućiosnovnu školu jasno naglašavaju potrebu stvaranja prostora za učeničko stvaralačko izražavanje u različitim kontekstima. Problematika stvaralaštva posebno je zanimljiva u predmetu Hrvatski jezik, gdje je pronalazimo u predmetnom području Književnost i onestvaralaštvo. zaPojedini emocijeishodi itoga drugapodručja afektivna stanja, ističu posljednje vrijeme u žiži kognitivnih istraživanja (između ostalih, u nizu radova iz laboratorija koje vode Barsalou, McRae ili Vigliocco te onih s Instituta za psiholingvistiku Max Planck u Nijmegenu), njihov razvoj nije toliko usporedno praćen kod djece različite dobi.
No, to kako ihnastava iknjiževnosti kolikotreba djecaostvarivati usvajajusvoju bitnostvaralačku je ne samo sa znanstvene, već i s praktične životne stranekomponentu – boljipoticati emocionalni rječnik pomaže ljudima i da bolje izraze svoje osjećaje te i da se s njima nose u stresnim situacijama. To je kod djece posebno važno kao dobra osnova za zdrave emotivne odnose i sa sobom, i s okolinom.
Imajući toučenike na umu,individualni odlučili smo prikupiti verbalne asocijacije djece školske dobi na neke od riječi za emocije (sreća) ili stanja s afektivnim nabojem (nada) kako bismo ispitali kako se one mijenjaju kako djeca rastu. Broj ispitanika određene dobi bio je velik (između 700 i 800 ispitanika; 700 < n < 800) kako bi se dobili što valjaniji rezultati i što cjelovitija slika asocijativnoga polja pojedine riječi. Učenici s 23 urbana i ruralna punkta odgovarali su na poticajne riječi putem ankete. Njihovi su odgovori prikupljeni i prema njima su sastavljeni asocijativni rječnici, podijeljeni, osim po razredu, i po iskazanom spolu ispitanika.
Nakon toga, pristupilo se analizi sadržaja ovih polja te se moglo utvrditi kako sestvaralački doživljaj određenihpročitanoga. riječTi se ishodi potencijalno ostvaruju kroz nastavu lektire, odnosno cjelovitoga čitanja književnih djela. U praksi su sve više prisutne inovativne metode nastave lektire objedinjene u konceptu kreativnoga pristupa lektiri (Gabelica i razvijaTežak, 2017) koje, osim dubinskoga književnog doživljaja, nastoje integrirati različita umjetnička područja. Ipak, postavlja se pitanje koliko lektira uistinu ostavlja prostora za učenički slobodni izraz, lišen zadanih okvira ili čak,učiteljskih očekivanja.
Ovo će akcijsko istraživanje prikazati slučajeve učenika triju drugih razreda osnovne škole u slučajuprocesu nekihstvaralačkoga (poputizražavanja ljubomora),prema vlastitom izboru nakon čitanja lektirnih djela. Promatrajući tekučenike stvara.kao Kaokreativno štokompetentne čestopojedince bivate szatim apstraktnim riječima općenito, vidno je da jeuranjajući u pitanjustvaralački difuznaprostor skupina.koji No, kao opća tendencija možće se zamijetiti razvojotvoriti u smjerusamoj stereotipnijihnastavi, odgovora,istraživanje kaoće inastojati vezanjedati ovihuvid pojmovau potencijal cjelovitoga učeničkoga doživljaja književnoga djela za konkretneautentičan situacije,umjetnički u skladu s teorijama utemljene kognicije.izraz.
|