TeorijaIskustva aktivnostiučenika (AT)u nudiškoli sveobuhvatnuutječu perspektivuna složenihnjihov situacijapsihosocijalni (Engeström,razvoj, 2014),opću analizirajućidobrobit, obrazovnekao aktivnosti s holističkoga aspekta. Pedagogija glazbene improvizacije ističe aktivnost, spontanost i interakciju (Hickey, 2015; Linson, 2014) posebno ukazujući na dvaostvarivanje konstruktaobrazovnih unutarciljeva. ranogaOsjećaj pripadnosti je važna psihološka potreba koja je posebno izražena u razdoblju adolescencije kada odnosi među vršnjacima dobijaju na važnosti. Osjećaj pripadnosti školskoj zajednici u uskoj je vezi s djetetovom percepcijom školske klime i predškolskogaukupnim odgojazadovoljstvom školom, a na njih utječu mnogobrojni faktori. Važnost glazbe u životu djece i obrazovanjaadolescenata, (RPOO): Kreativna glazbena aktivnost (Creative Musical Agency (CMA)formiranju i Socijalno-glazbenaizražavanju sposobnostnjihovoga socijalnoga identiteta je nesporna (MacGlone,Hargreaves 2022).i sur., 2015; O’Neill, 2005), kako u privatnom životu, tako i u školi. Glazbeni život škole čine nastava glazbene kulture, a opcionalno i različite izvanškolske i izvannastavne aktivnosti – školski zbor, orkestar, manji sastavi, odnosno različite grupne aktivnosti u kojima djeca surađuju kroz glazbu.
Cilj je istraživanja,ovoga kojerada jepregled sastavnirelevantne dioliterature Erasmuskoja projektase Everyonebavi Canvezom Improviseizmeđu –školske ECI,klime/osjećaja usmjerenogapripadnosti školskoj zajednici/zadovoljstva školom i glazbenoga života škole i ukazivanje na unapjređenjepotencijal pedagogijekoji glazbeneglazba improvizacije,u opisatiškoli nosi u ovom pogledu, a time posredno i analiziratina metodevažnost provođenjarazvijanja improvizacijekvalitetnih saglazbenih skupinomprograma djeceu predškolskeokviru dobiškolskih (Nokružja. =Među 25).obuhvaćenim Korišteneradovima zastupljena su etnografska metoda u području ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja (Köngäs i Määttä, 2023), metodaakcijska istraživanja u(Parker, 2010), korelacijska istraživanja (Ilari i pričaj”Cho, 2023), kvantitativna (Weiss i sur, 2017) i kvalitativna istraživanja (Adderley i sur., 2015; Coates, 2002; Punch, 2002) te promatranje podržano videozapisima.2003)
, djetetovakonkretno, kreativnogastudije glazbenogaslučaja izraza(Barrett i Bond, 2015). U radu ćemo prikazati na je koji način, iz različitih fizičkihperspektiva, i simboličkih alata, što ukazujeukazano na multisenzornavažnost iraznovrsnih multimodalnaobrazovnih iskustvaglazbenih djece.programa Slušanjeza dječjihdjetetov glasovadoživljaj iobrazovnoga njihovihiskustva. imaginarnih svjetova kroz improvizaciju uz korištenje istraživačke metode u području umjetnosti potiče kreativno izražavanje i doprinosi razumijevanju djece. Popunjavanjem istraživačke praznine u studijama grupne improvizacije djece predškolske dobi (MacGlone, 2022), ovo istraživanje implicira daljnji razvoj znanja u području pedagogije glazbene improvizacije.
|