StudentiKoncept prijediplomskogainterkulturalnih studijakompetencija Ranipodrazumijeva optimalnu reakciju odgojitelja i predškolskiučitelja odgojte razumijevanje bogatstva i ograničenja kako vlastitoga sociokulturnog konteksta, tako i sociokulturnoga konteksta djece. Uz poštovanje kulturne raznolikosti i različitih glazbenih tradicija, uvažavanje interkulturalnoga glazbenog obrazovanja može značajno pridonijeti razvoju interkulturalnih kompetencija među budućim odgojiteljima i učiteljima.
Nadovezujući se na Učiteljskomnalaze fakultetuutemeljene Sveučilištateorije, Model interkulturalnih kompetencija u Zagrebukontekstu glazbenoga obrazovanja naglašava potrebu za analizom interkulturalnih kompetencija kroz procese, aktivnosti i interakcije budućih učitelja i odgojitelja iz različitih sredina (Sukmayadi i Sandie Gunara, 2019) .
U svrhu daljnjega razvoja koncepta interkulturalnih kompetencija u okvirupodručju nastaveglazbenoga kolegijaobrazovanja Glazbena kultura imaju obvezu pohađanja koncerata klasične i jazz glazbe koje fakultet organizira u sklopu Glazbene scene UFZG-a u suradnji s glazbenom proizvodnjom Hrvatske radiotelevizije.
Ciljcilj je rada ispitatirazjasniti stavoverazumijevanje i mišljenjapercepciju studenatakulturne odgojiteljskoga studija o važnostiraznolikosti i potrebiinterkulturalnih pohađanjakompetencija kulturnihu događanja, posebice koncerata, za uspješnoučenju i kvalitetnopoučavanju izvođenjeglazbe glazbenihiz aktivnosti s djecom rane i predškolske dobi te ih usporediti s rezultatima prethodno provedenoga istraživanja (Jurkić Sviben i Mičija Palić, 2023) u kojemu su ispitanici bili studenti učiteljskih studija.
Rezultati ukazuju na to da su studenti Ranog i predškolskog odgoja koji pohađaju kulturna događanja svjesni da je za uspješno izvođenje glazbenih aktivnosti u vrtiću potrebno da odgojitelj aktivno konzumira kulturna događanja, no u usporedbi sa stavovima studenata učiteljskih studija, stav studenata odgojiteljskih studija manje je izražen u odnosu na isti stavperspektive studenata učiteljskih studija. Na temelju istraživanja kulturne raznolikosti u glazbenom obrazovanju (Joseph i Southcottu, 2009) kreiran je upitnik koji se sastoji od nekoliko podskala.
TemeljemOčekuje rezultatase mogućda će provedeno istraživanje imati implikacije i doprinijeti razumijevanju odgojno-obrazovnih praksi iz perspektive interkulturalne osjetljivosti i razvoja interkulturalnih glazbenih kompetencija kod budućih odgojitelja i nastavnika. Ovo je zaključiti da je studente i odgojiteljskih i učiteljskih studijaposebno važno kulturnou osvješćivatikontekstu tijekomprovođenja studijaglazbenih jeraktivnosti imusmjerenih sena timepoboljšanje podiže svijest o važnosti obrazovanja budućih odgojno-obrazovnih djelatnika u području kulture općenito, kaoprograma i glazbenenjegovanje kulture koja je njezin sastavni dio, kako bi važnost percepcijepravičnijega i recepcijeinkluzivnijega kulture, posebno one glazbene, razvijali i poticali u radu s djecom i mladima.kurikula.
|