TransformacijskiUz stilčitanje vodstvaknjiga u predškolskim ustanovama smatravezuje se vrlopojam dubinskoga čitanja koje je povezano s akademskim postignućem učinkovitim jer doprinosi stvaranju poticajnoga okružja za odgojitelje. Ravnatelji koji prakticiraju ovaj stil fokusirani su na poticanje motivacije, angažmana i profesionalnoga razvoja odgojitelja, svjesni da njihove kompetencije ključno utječu na kvalitetu rada.enika. Stoga je cilj ovoga istraživanja bio ispitati povezanostodnos između transformacijskogaintrinzične stilai vodstva, radneekstrinzične motivacije odgojiteljaza čitanje knjiga, vremena provedenoga u njihovom čitanju i njihoveškolskoga spremnostiuspjeha zaučenika profesionalniosnovne razvoj. škole. Također su ispitane rodne i dobne razlike u motivaciji i vremenu provedenom u čitanju. U istraživanju je sudjelovalo 260156 odgojiteljaučenika od petog do osmog razreda. Primijenjen je Upitnik motivacije za čijiitanje (Reading Motivation Questionnaire, Schiefele i Schaffner, 2016) koji mjeri znatiželju i uključenost kao faktore intrinzične, a natjecanje, ocjene i socijalno priznanje kao faktore ekstrinzične motivacije. Prikupljeni su stavovii ispitanipodatci Upitnikomo transformacijskogaprosječnom stilatjednom vodstvavremenu (Podsakoffprovedenom u čitanju knjiga tijekom školske godine i sur.,praznika 1990),te Multidimenzionalnomocjenama skalomiz radneHrvatskog jezika, Matematike i općem školskom uspjehu. Rezultati su pokazali da djevojčice više od dječaka čitaju knjige zbog uključenosti u čitanje i boljih ocjena te više vremena provode u njihovom čitanju. Mlađi učenici postižu više rezultate na svim faktorima i intrinzične i ekstrinzične motivacije (Gagnéod stariji, te više vremena provode u čitanju knjiga tijekom školske godine, ali ne i sur.,za 2015)vrijeme ipraznika. Skalom spremnosti na profesionalni razvoj (Beara i Okanović, 2009).
Rezultati pokazujuhijerarhijskih statističkiregresijskih analiza pokazali su da je intrinzični faktor uključenosti u čitanje jedini značajnuajni pozitivnuprediktor povezanostvremena transformacijskogaprovedenoga stilau vodstvačitanju iknjiga autonomneza motivacijevrijeme odgojiteljapraznika, (ra =socijalno 0,216,priznanje pkao <ekstrinzični 0,001)faktor te autonomne motivacije odgojitelja i njihove spremnosti na profesionalni razvoj (r = 0,465, p < 0,001). Autonomna motivacija odgojitelja (F = 37,081, df = 2;245, p < 0,01)jedini značajan prediktor vremena provedenoga u čitanju knjiga tijekom školske godine. Vrijeme provedeno u čitanju knjiga tijekom školske godine bilo je prediktor,značajno dokpovezano transformacijskisa stilsvim neindikatorima doprinosiškolskoga spremnostiuspjeha. Istraživanje ukazuje na profesionalnivažnost razvojpoticanja (Fobje =vrste 1,838, df = 1,247, p = 0,176). Analizom varijance utvrđeno je da samoinicijativa odgojiteljamotivacije za profesionalnimčitanje usavršavanjem raste s porastom dobi (F = 6,619, df = 3/250, p < 0,001).
Nalazi istraživanja mogu poslužiti kao smjernice ravnateljima za unaprjeđenje procesa upravljanja u ustanovama ranoga i predškolskoga odgoja s ciljem podizanja cjelokupne učinkovitosti i kvalitete rada.knjiga.
|